Co to jest blokada regionalna? Jak omijać geoblokady w 2024?

Blokady regionalne

Blokady regionalne to coś, co powszechnie występuje na wielu stronach, serwisach i usługach internetowych. Geoblokady sprawdzają lokalizację użytkownika i podejmują decyzję czy może uzyskać dostęp do treści czy nie. Blokada regionalna może uniemożliwić dostęp do filmu, serialu, strony internetowej a czasami nawet zrobienia zakupów w sieci. Najczęściej spotyka je się w serwisach z wideo, gdyż to właśnie dostęp do różnych filmów ma najczęściej ograniczenia. Na szczęście są skuteczne sposoby na omijanie blokad regionalnych, które pokażemy w tym artykule.

Czym jest blokada regionalna?

Blokada regionalna to mechanizm, który sprawia że dostęp do określonych materiałów online jest możliwy tylko z pewnych lokalizacji geograficznych. Z blokadami regionalnymi, które zamiennie określa się również pojęciem geoblokad możemy mieć do czynienia w Polsce oraz podczas wyjazdów do innych państw.

Geoblokady regulują dostęp do usług cyfrowych jak platformy streamingowe, aplikacje i programy w chmurze oraz gry komputerowe oraz produktów fizycznych. Możemy się z nimi również spotkać korzystając np. z konsol, telefonów czy płyt DVD, a także chcąc zrobić w sieci zakupy. Głównym zadaniem blokad regionalnych jest zamknięcie dostępu do produktu lub usługi osobom spoza określonych obszarów, najczęściej całych państw.

Jak działa geoblokada?

Blokada regionalna sprawdza adres IP użytkownika, a następnie porównuje go ze specjalną bazą danych. Znajdują się w niej adresy IP z przypisaną do nich geolokalizacji każdego IP. Po wejściu użytkownika na stronę, jego IP jest sprawdzane i w zależności od tego czy znajduje się na liście dopuszczonych lokalizacji – otrzymuje dostęp, a w przeciwnym przypadku – widzi komunikat o blokadzie lub ograniczeniach.

Platformy streamingowe stosują blokady ze względu na umowy i porozumienia jakie mają zawarte z podmiotami, do których należą prawa do dostępnych tam filmów, seriali czy wydarzeń sportowych. Powszechnie stosują to polskie serwisy z VOD i telewizją internetową takie jak TVP, CDA, Polsat, Player, polski Netflix muszą blokować dostęp do swojej usługi osobom, które przebywają poza krajem. Dlatego dla wielu Polaków za granicą, zmiana IP pozostaje czasem jednym sposobem na dostęp do polskiej telewizji internetowej.

Blokady regionalne to nie tylko streaming i VOD

Również YouTube stosuje blokady i ogranicza dostęp do teledysków, filmów czy transmisji na żywo w zależności od decyzji właściciela filmu. Przez lata w Niemczech praktycznie wszystkie teledyski na YT były niedostępne ze względu na brak porozumienia pomiędzy platformą, a tamtejszą organizacją odpowiedzialną za zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Podobne metody stosują też serwisy muzyczne jak Spotify czy Soundcloud.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że również strony dla dorosłych stosują ograniczenia w dostępie do swoich usług w zależności od kraju użytkownika. Twórcy wideo w takich serwisach streamingowych jak PornHub, Onlyfans czy Chaturbate mogą wybrać w jakim kraju ich materiały mają być zablokowane i niedostępne np. w celu ochrony swojej prywatności (mogą nie chcieć, żeby ktoś przypadkiem ich rozpoznał).

O tym, że dostęp do treści został zablokowany na podstawie adresu IP i lokalizacji przez geoblokadę świadczą takie komunikaty jak:

  • Ten film nie jest dostępny w twoim kraju
  • Materiał jest zablokowany w Twoim kraju
  • Ten film wideo jest niedostępny
  • This video is not available in your country
  • Przesyłający nie udostępnił tego filmu w twoim kraju

Geoblokady jako narzędzie cenzury internetowej

Blokady regionalne mogą z powodzeniem służyć również jako pewna forma cenzury internetu. Jeżeli jakiś materiał jest drażliwy w konkretnym państwie lub w myśl jego prawa nie może być oglądany przez obywateli, to władze mogą wystąpić do platformy lub serwisu internetowego o zablokowanie dostępu z danego kraju.Takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości wiele razy. Pewne filmy stawały się niedostępne z Rosji, Indii czy Turcji pod naciskiem władz.

Geoblokady zostały szeroko zastosowane przez amerykańskie portale po wejściu RODO (GDPR) w Unii Europejskiej. Wiele firm i stron internetowych zamiast wdrażać wytyczne dotyczące ochrony prywatności zdecydowało się na zablokowanie dostępu dla adresów IP przypisanych do UE.

Jak omijać blokady regionalne?

Żeby ominąć blokadę „Ten film nie jest dostępny w twoim kraju” i podobne trzeba przenieść się wirtualnie do kraju, w którym materiał jest dostępny – najlepiej zmieniając adres IP. Musi on być przypisany do takiego kraju, który nie jest blokowany. Czyli jeżeli polski adres IP jest zablokowany w interesującym nas serwisie, to trzeba połączyć się z nim za pośrednictwem innego kraju – np. Francji, Niemiec, Holandii czy USA. Jeśli natomiast blokują nas polskie usługi w czasie pobytu za granicą – trzeba użyć polskiej lokalizacji.

Najłatwiej to zrobić przy pomocy usługi jaką jest VPN. Nie wdając się w szczegóły techniczne, można powiedzieć że jest to specjalny program do zmiany IP. Dzięki niemu można zmienić lokalizację komputera na taką, jaka akurat jest nam potrzebna. Dobry VPN to usługa płatna, dzięki której nie tylko ominiemy zablokowane strony w internecie, ale również będziemy chronić prywatność w sieci i zaszyfrujemy wszystkie dane.

Do ominięcia geoblokad z powodzeniem sprawdzą się sieci VPN polecane poniżej. Zapewniają one gwarancję zwrotu pieniędzy, która trwa aż 30 dni, więc można je testować bez ryzyka.

  • 5200+ serwerów w 60 krajach
  • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 69% zniżki i 3 miesiące gratis
od
3,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3200+ serwerów w 65 krajach
  • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 86% zniżki i 3 miesiące gratis
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3000+ serwerów w 95 krajach
  • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Czy każdy VPN umożliwia omijanie blokad regionalnych?

Można powiedzieć, że skuteczność VPN w omijaniu wszelkich blokad i ograniczeń w sieci wynosi w okolicy 90-95%. Są bowiem usługi, które aktywnie walczą z ruchem pochodzącym z sieci VPN. Platformy streamingowe takie jak HBO MAX, NC+ GO czy Netflix USA wykrywają i blokują niektóre serwery VPN i przez to nie każda firma dostarczająca tego typu rozwiązanie ma skuteczną usługę.

W przypadku Netflixa często przypomina to zabawę w kotka i myszkę, gdzie dostawcy VPN dodają nowe sprawne serwery, a Netflix za jakiś czas je blokuje. Dlatego tylko najlepsze firmy są w stanie to zapewnić dostęp do tej usługi, gdyż wymaga to rozbudowanej infrastruktury. Nie radzą sobie z tym w większości serwery proxy.

Nie radzą sobie z tym usługi VPN dostępne za darmo, które mają spore ograniczenia i w większości przypadków nie spełniają swojej roli tak dobrze jak płatne rozwiązania. Jeżeli coś jest za darmo, to nigdy nie będzie równie dobre jak coś za co płacimy. Ale w pewnych mało wymagających sytuacjach, darmowe sposoby mogą poradzić sobie z ominięciem prostych blokad, np. na stronach internetowych.

Jednak w ogólnym rozrachunku VPN pozwala na ominięcie większości blokad regionalnych. Dzięki niemu można się skutecznie pozbyć wiadomości o blokadzie Ten film nie jest dostępny w twoim kraju.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest blokada regionalna?

Blokada regionalna to mechanizm, który ogranicza i reguluje oglądanie wybranych treści w internecie na podstawie lokalizacji użytkownika. To właśnie przez nie osoby z jednych państw mogą przeglądać materiały, a inne otrzymują komunikat o blokadzie lub błędzie.

Jak ominąć geoblokadę?

Geoblokady można ominąć przy pomocy usług VPN, które pozwalają na szybką i prostą zmianę adresu IP. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie dostępu do sieci z zupełnie innego kraju i odblokowanie materiału.

Jak ominąć „Ten film nie jest dostępny w twoim kraju„?

W tym celu trzeba zmienić adres IP na inne państwo, co pozwoli na wirtualną zmianę aktualnego miejsca pobytu. Jeżeli w kraju, na który zmieni się IP film jest dostępny, to uzyskamy dostęp. Jeśli nie, to trzeba spróbować użyć innej lokalizacji

Czy omijanie blokad regionalnych jest legalne?

Korzystanie z narzędzi do omijania blokad regionalnych jest legalne, ale może łamać regulaminy różnych usług i serwisów internetowych, które je stosują.