Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?

Radek Król 08.03.2019
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?

Obecnie Internet towarzyszy nam bez przerwy, w każdym miejscu i o każdej porze. Nie ważne gdzie jesteśmy, w ciagu kilku sekund możemy korzystać z sieci. Jednak podczas podróży, sprawa często wygląda nieco inaczej i się komplikuje. Wyjazd do innego kraju sprawia, że dostęp do sieci staje się trudniejszy i najczęściej możliwy jest tylko za pośrednictwem hotspotów i publicznych sieci Wi-Fi, które nie zawsze są bezpieczne. Dlaczego tak jest? Jak zabezpieczyć komputer i telefon podczas podróży? O tym w dalszej części.

To co przesyłamy przez Internet i posiadamy na naszych urządzeniach to cenny łup dla każdego cyberprzestępcy. W oparciu o dostęp do zdobytych informacji na temat ofiary, może on wyrządzić jej spore szkody oraz znacznie się wzbogacić. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie urządzeń elektronicznych, zwłaszcza podczas podróży - gdy przebywamy w zupełnie obcym kraju i środowisku.

W tym poradniku zebraliśmy garść porad, które mogą okazać się przydatne nie tylko jeśli akurat planujesz podróż do innego kraju, ale również na co dzień - w Polsce. 

1. Zabezpiecz się przed kradzieżą

To co najczęściej spotyka turystów w podczas podróży to kradzieże telefonów lub laptopów. Nie znasz dnia i godziny, kiedy Twój sprzęt nagle zniknie. Zarówno iPhone jak i Android posiadają funkcję Find My iPhone oraz Find My Device (dla Androida). Pozwala to na znalezienie naszego urządzenia jeżeli zostało skradzione lub zgubione oraz w razie potrzeby zdalne skasowanie z niego wszystkich danych.

Jeśli posiadamy komputer od Apple, to podobnie jak w przypadku iPhona, możemy skorzystać z narzędzia które spróbuje namierzyć nasz komputer i w razie potrzeby go "wyczyści". Na Windowsie (ale również na Macu i Linuxie) możemy zainstalować program Prey Project, który daje szerokie możliwości namierzania i zdalnego dostępu do urządzenia jeśli je utracimy.

2. RÓB KOPIE BEZPIECZEŃSTWA!

Jeśli nie chcesz trwale stracić wszystkich cennych danych, dokumentów, zdjęć to robienie regularnych kopii bezpieczeństwapowinno stać się nawykiem. Opcji jest multum - dysk zewnętrzny, chmura, gotowe rozwiązania jak Dropbox czy Google Drive. Wystarczy poświęcić chwilę i będziemy mieć pewność, że cenne dane sprzed wielu lat nagle nie znikną.

3. Szyfruj dane

Szyfrowanie dysków może uratować Twoje dane przed odczytaniem ich przez złodzieja lub inne osoby, w których ręce wpadnie Twój sprzęt. O ile utratę urządzeń można jeszcze przeżyć, to dostęp do całej zawartości dysku przez osoby trzecie może okazać się tragiczny w skutkach.

iPhone domyślnie jest szyfrowany i nie musisz nic robić. Na Androidzie możesz włączyć taką opcję - lepiej zrobić to jeszcze w domu. W przypadku komputerów, na Windowsie możesz skorzystać z BitLockera do zaszyfrowania danych, a na Macu z (FileVault). Ważne żeby zrobić to jeszcze w domu. Jest szereg narzędzi, które na to pozwalają - zrób wcześniej rozeznanie i wybierz takie, które najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

4. Korzystaj z VPN łącząc się z siecią za pomocą hotspotów i publicznych Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi oraz hotspoty w kawiarniach, w hotelach, na lotnisku czy restauracji nie są bezpieczne. Z wielu przyczyn. To, że każdy może połączyć się z taką siecią sprawia, że jesteśmy narażeni na szereg ataków ze strony cyberprzestępców, którzy również są do niej podłączeni. Pod sieci Wi-Fi łatwo jest się również podszywać i stworzyć swoją - wystarczy nazwa odpowiadająca nazwie kawiarni po sąsiedzku i przestępca może mieć pewność, że znajdzie się ktoś kto spróbuje się z nią połączyć i będzie za jej pośrednictwem np. logował się do serwisów internetowych. Warto w swoim urządzeniu wyłączyć automatyczne łączenie się z siecią Wi-Fi, co w pewnym zakresie może nas uchronić przed połączeniem z pułapką.

Rozwiązaniem jest korzystanie z VPN, usługi szyfrującej połączenie pomiędzy urządzeniem użytkownika, a serwerem dostawcy usługi w bezpieczny sposób. Dzięki temu nikt nie powołany nie ma możliwości przechwycenia transmisji naszych danych lub podglądania aktywności sieciowej. Wszystko zostaje zaszyfrowane i tym samym ukryte przed wzrokiem osób trzecich. Tego typu usługi znajdziesz w naszym zestawieniu najlepszych VPN.

VPN umożliwia też omijanie cenzury Interentu. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli podróżujemy do takich państw jak np. Chiny, Iran czy Turcja, gdzie sieć jest cenzurowana i dostęp do wielu serwisów internetowych z których korzystamy jest niemożliwy bez skorzystania z VPN.

5. Jeżeli masz możliwość, używaj aplikacji mobilnych zamiast przeglądarki

Aplikacje mobilne cechuje to, że są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone. Unikniesz dzięki nim np. phishingu. Dlatego jeżeli musisz zalogować się do banku, skorzystać z Facebooka czy innych serwisów internetowych to lepiej rób to przez oficjalne aplikacje, a nie logując się przez przeglądarkę.

6. Aktualizuj oprogramowanie

Niby oczywista sprawa, a jednak nie każdy podchodzi do tego poważnie. Regularne i szybkie aktualizacje systemu i oprogramowania może ocalić Twoje urządzenie przed atakiem, który dopiero co został opracowany i ujrzał światło dzienne. 

7. Ostrożnie używaj innych komputerów i urządzeń

Jeżeli przyjdzie Ci korzystać z cudzego komputera lub telefonu, to zachowuj zawsze zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiesz jak dana osoba dba o zabezpieczenia (mogła paść ofiarą przestępców i jej komputer może być pełny np. keyloggerów) oraz czy nie udostępnia Ci celowo komputera - żeby przechwycić Twoje dane do logowania. Jeśli absolutnie nie musisz to nie loguj się do banku, poczty, serwisów społecznościowych i innych portali oraz nie podawaj haseł ani kodów za pośrednictwem obcego urządzenia.

8. Nie ładuj urządzenia z podejrzanych źródeł

Swoje telefony i tablety ładuj tylko za pomocą własnej ładowarki umieszczonej w gniazdku. Nie daj się skusić na publicznie dostępne lub oferowane przez kogoś ładowarki - mogą posłużyć do włamania się do urządzenia i wykradzenia danych.

Czytaj również: