Jak bezpiecznie pobierać torrenty? Przegląd VPN do torrentów

Z pobieraniem torrentów miała styczność spora część użytkowników Internetu, zwłaszcza tych którzy korzystają z niego już od wielu lat. Kiedyś jedyna forma dostępu do niektórych filmów i seriali w sieci, dziś jej popularność systematycznie spada. Jednak wciąż pewien odsetek internautów pobiera pliki z torrentów, jeśli nie korzysta się przy tym z VPN do torrentów to naraża się na ryzyko. Dzięki VPN torrenty można pobierać anonimowo i bezpiecznie. Sprawdź jaki jest najlepszy VPN do torrentów i jak je bezpiecznie i anonimowo pobierać.

Pobieranie torrentów wciąż budzi duże emocje i kontrowersje. Nie popieramy piractwa i nie ulega wątpliwości, że w dobie amerykańskiego Netflixa, Spotify, iTunes, Steam’a i innych popularnych platform cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów, seriali i oprogramowania zjawisko to coraz bardziej zanika. Jednak czasami, mając nawet jak najlepsze chęci i chcąc kupić serial lub film online, nie mamy takiej możliwości – mógł dawno zostać wycofany ze sprzedaży, jego dalsza dystrybucja nie jest prowadzona lub został w naszym kraju ocenzurowany i niedopuszczony do dystrybucji. Przyczyn sięgnięcia do zasobów sieci P2P może być naprawdę wiele.

Trzeba jednak pamiętać, że pobierając torrenty i korzystając P2P możemy narobić sobie problemów, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego połączenia z Internetem, nie ukryjemy IP i naszej aktywności w sieci. Jednym z najskuteczniejszych (a przy tym najprostszych) sposobów jest skorzystanie z dobrego VPN do torrentów. Poniżej najlepsze usługi w naszej ocenie. Ich szerszy opis znajdziesz w dalszej części.

Jak bezpiecznie pobierać torrenty przy pomocy VPN?

Często słyszy się o policji, która zabiera komputery osobom podejrzanym o nielegalne udostępnianie treści w sieci. Co jakiś czas media obiega informacja o kancelariach prawnych, które wysyłają listy z wezwaniami do zapłaty za rzekome naruszenia praw autorskich (tzw. copyright trolling).

Kancelarie prawne oraz wyspecjalizowane firmy działające na zlecenie twórców treści mogą w dość prosty sposób namierzyć osoby korzystające z torrentów. Jak? Sprowadza się to do monitoringu sieci P2P pod kątem określonych treści, a następnie identyfikacji adresów IP oraz czasów połączeń użytkowników, którzy uczestniczyli w ich wymianie. Później, we współpracy z policją oraz dostawcą internetu (który musi podać dane użytkownika, jeśli wystąpią o nie odpowiednie organy) ustalana jest tożsamość internauty, co do którego istnieje podejrzenie, że naruszał prawa autorskie.

Również dostawcy internetu czasami monitorują aktywność i zachowanie użytkowników sieci. Jeżeli wykryją, że pobierają z torrentów, to mogą wysłać ostrzeżenie. Kilka ostrzeżeń może skończyć się wypowiedzeniem umowy lub zablokowaniem połączenia z siecią. Jest to spotykane często w Niemczech. Pobierając torrenty w Niemczech, dostawca sieci może to wykryć i wysłać ostrzeżenia.

Przed taką identyfikacją można się bronić korzystając z VPN. O tym jak działa i na czym polega ta usługa możesz przeczytać tutaj, gdzie wyjaśniamy co to jest VPN. W dużym skrócie – jest to usługa, która pozwala na ukrycie prawdziwego adresu IP w sieci oraz zaszyfrowanie całej komunikacji sieciowej – nikt nie dowie się co robimy w Internecie i nie będzie w stanie monitorować naszej aktywności. Jest jednym z lepszych sposobów na ochronę prywatności w sieci i ukrycie tego co robimy w Internecie.

To właśnie dlatego, dobry VPN do torrentów pozwala na bezpieczne pobieranie różnych materiałów z sieci P2P. Bez ryzyka, że ktoś namierzy nasz adres IP i będzie robił problemy.

Jaki VPN do torrentów jest najlepszy?

Skoro wiemy już, że VPN pozwala na skuteczną ochronę przez negatywnymi konsekwencjami pobierania z P2P, to przyszedł czas na przestawienie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Firm oferujących VPN jest na rynku naprawdę wiele. Nie wszystkie zezwalają na korzystanie z P2P. Tak – nie każdy dostawca usługi VPN umożliwia pobieranie torrentów za pośrednictwem swoich serwerów. Do poniższego zestawienia najlepszych VPN do torrentów zakwalifikowaliśmy usługi które spełniały następujące założenia:

 • absolutny brak jakichkolwiek logów (czyli brak zapisywania naszej aktywności sieciowej, czasów połączenia czy wykorzystanego transferu)
 • dobra szybkość pobierania
 • dostępność protokółu OpenVPN (najbezpieczniejszy obecnie protokół VPN)
 • możliwość pobierania torrentów przy pomocy usługi – brak blokad ruchu P2P czy zakazu w regulaminie
 • wbudowany w aplikację wyłącznik awaryjnykillswitch (zablokuje połączenie z Internetem na wypadek utraty połączenia z VPN, przez co nasz adres IP przypadkiem nie wycieknie podczas korzystania z torrentów)

Dodatkowo, wszystkie polecane przez nas usługi VPN do torrentów oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że mamy 30 dni na testy bez ryzyka i jeżeli usługa nie spełni oczekiwań – firma zwróci nam pieniądze.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%
4
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Korzystanie na 7 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2€
miesięcznie Odwiedź CyberGhost ❯❯ Promocja -83%

Jak skonfigurować VPN do torrentów i je anonimowo pobierać?

Konfiguracja połączenia z VPN pod torrenty jest bardzo prosta. Najpierw należy (zakładając, że wcześniej założyliśmy konto i wykupiliśmy usługę) pobrać ze strony wybranego przez nas dostawcy program, która umożliwia łączenie się z serwerami VPN i zainstalować go na komputerze. Następny krok to uruchomienie aplikacji i zalogowanie się przy pomocy danych dostępowych podanych przy rejestracji.

Warto upewnić się, czy aplikacja ma włączony killswitch czyli wyłącznik bezpieczeństwa. Jest to mechanizm, który zabezpieczy nas przed wyciekiem prawdziwego adresu IP w przypadku utraty połączenia z VPN. Może działać na dwóch zasadach:

 • Killswitch na poziomie aplikacji – program od dostawcy VPN wyłączy automatycznie wybrane i zdefiniowane przez nas aplikacje w momencie utraty połączenia z VPN.
 • Killswitch na poziomie sieci – program VPN zablokuje całkowicie połączenie sieciowe w momencie utraty połączenia z serwerem VPN. Żadne dane nie opuszczą naszego komputera oraz do niego nie dotrą, dopóki połączenie z VPN nie zostanie wznowione. Działa to na zasadzie firewalla, który blokuje cały ruch.

Gdy upewnimy się, że wszystko jest włączone, pozostaje wybór kraju za pośrednictwem którego będziemy się łączyć z siecią. Dostawcy VPN posiadają różną politykę względem tego, z których serwerów można u nich korzystać do P2P. Jest to zazwyczaj uzależnione od prawa kraju, w jakim są serwery.

Niektórzy, mają wyznaczone do tego specjalnie zoptymalizowane serwery VPN do torrentów, inni natomiast zezwalają na korzystanie z torrentów na dowolnych serwerach, ale zlokalizowanych w określonych krajach, a jeszcze inni – na wszystkich posiadanych w ofercie, bez ograniczeń. Najczęściej informacja o tym jest w samej aplikacji VPN lub bezpośrednio na stronie.

Serwery do P2P w NordVPN
Serwery VPN do torrentów w NordVPN

Gdy już uruchomimy program, upewnimy się że killswitch jest włączony, wybierzemy serwer i połączymy się z nim możemy zacząć bezpiecznie pobierać torrenty przy pomocy VPN. Bez obaw, że ktoś nas namierzy w sieci. Anonimowo i prywatnie.

Inny sposób konfiguracji – proxy SOCKS5 w uTorrent

Jest jeszcze jeden sposób na zabezpieczenie swojego połączenia sieciowego podczas korzystania z torrentów, a mianowicie proxy SOCKS5. Działa ono tylko w obrębie wybranej aplikacji (czyli pozostała aktywność na komputerze nie jest zabezpieczona. Niektórzy dostawcy VPN, jak np. wymieniony wyżej NordVPN oferują w ramach abonamentu VPN możliwość korzystania z SOCKS5 proxy.

Proxy SOCKS5 można łatwo i szybko skonfigurować w popularnym programie do pobierania torrentów uTorrent. Wszystkie niezbędne dane do logowania zawsze znajdziesz na stronie wybranego dostawcy VPN. Na poniższym zrzucie ekranu pokazane są wszystkie niezbędne ustawienia na przykładzie NordVPN.

uTorrent ustawienia sieciowe
Konfiguracja SOCKS5 w uTorrent
 1. Z listy dostępnych rodzajów serwerów proxy wybierz SOCKS5.
 2. Wpisz adres serwera, który otrzymałeś od dostawcy usługi.
 3. Wpisz numer portu otrzymany od dostawcy usługi.
 4. Zaznacz „Authentication” i podaj swoją nazwę użytkownika i hasło do swojego konta w usłudze VPN.
 5. Zaznacz, aby uTorrent używał proxy do wyszukiwania hostów i połączeń P2P

Pamiętaj, konfiguracja SOCKS5 proxy w programie do pobierania torrentów zabezpiecza tylko połączenie tego programu z siecią. Postała aktywność będzie dla wszystkich widoczna, chyba że użyjesz aplikacji do VPN – wtedy zabezpieczone będzie całe połączenie z siecią i komunikacja za pomocą wszystkich programów.

P2P i torrenty a polskie prawo – czy torrenty są legalne?

Rozważając prawne aspekty legalności torrentów w Polsce musimy wyróżnić dwie sytuacje:

 1. pobieranie programów komputerowych
 2. pobieranie ebooków, muzyki, filmów i seriali

gdyż dotyczą ich zupełnie odrębne przepisy i regulacje prawne.

1. Pobieranie programów komputerowych

Kwestię prawną pobierania oprogramowania reguluje Art. 278 Kodeksu Karnego:

Art. 278 KK

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Już samo wejście w posiadanie programu komputerowego bez jego zakupu, posiadania odpowiedniej licencji lub zgody producenta może wpędzić nas kłopoty. Ściąganie, udostępnianie i posiadanie oprogramowania bez licencji jest nielegalne w myśl polskiego prawa.

2. Dobra kultury – ebooki, muzyka, filmy i seriale

Te treści i ich legalność reguluje artykuł 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z tym przepisem, ściąganie „utworów” z Internetu nie jest przestępstwem, gdyż mieści w granicach „dozwolonego użytku osobistego”. Dlatego też pobieranie treści ze stron internetowych oraz streaming nie łamie polskich przepisów dotyczących prawa autorskiego.

Dopiero udostępniając muzykę lub filmy zaczynamy łamać ustawę i popełniamy przestępstwo w myśl polskiego prawa. Jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie sieci P2P i torrentów opiera się o jednoczesne pobieranie i udostępnianie. Korzystając z nich automatycznie naruszamy przepisy, gdyż stajemy się „serwerem” z którego pobierane są treści i możemy za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Dotyczy to również popularnych usług streamingowych (jak np. Popcorn Time), które oparte są o protokół BitTorrent. Korzystając z nich możemy narazić się na kłopoty, gdyż odtwarzając film lub serial jednocześnie udostępniamy go innym. Strony z torrentami i ich wyszukiwarki najcześciej o tym nie informują.

Jeśli więc odwiedzimy ulubiony serwis z torrentami, a w wyszukiwarce torrentów znajdziemy interesujący nas plik, to musimy pamiętać że od momentu rozpoczęcia pobierania zaczynamy go udostępniać i tym samym narażamy się na problemy jeżeli nie ukryjemy naszego IP.

Podsumowanie

Sprawdzony VPN do torrentów pozwoli nam na bezpiecznie pobieranie różnego rodzaju materiałów dostępnych na licznych stronach z torrentami. Przy pomocy VPN można anonimowo pobierać torrenty i spać spokojnie. Nikt do nas nie zapuka o 6 rano, że udostępniamy pliki. Za kilka dolarów miesięcznie zabezpieczymy się przed kłopotami, będziemy mogli chronić naszą prywatność i aktywność w sieci, ukrywać IP a przy tym znacząco podnieść ogólny poziom naszego cyber bezpieczeństwa.