Bezpieczne korzystanie z torrentów i P2P - przegląd najlepszych VPN

31.05.2017
Bezpieczne korzystanie z torrentów i P2P - przegląd najlepszych VPN

Z określeniem „torrenty” spotkał się prawdopodobnie każdy użytkownik Internetu. Popularność tej formy dzielenia się plikami systematycznie spada, jednak wciąż pewien odsetek internautów korzysta z tego sposobu pozyskiwania treści. Jest to temat, który wciąż budzi duże emocje. W tym artykule postaramy się przybliżyć tematykę torrentów i wyjaśnić jak wygląda ich obecna sytuacja prawna w Polsce. Pokażemy również, jak przy pomocy VPN można chronić swoją prywatność i bezpiecznie korzystać z P2P.

Nie popieramy piractwa i nie ulega wątpliwości, że w dobie amerykańskiego Netflixa, Spotify, iTunes, Steam’a i innych popularnych platform cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów, seriali i oprogramowania zjawisko to będzie coraz bardziej zanikać. Jednak czasami, mając nawet jak najlepsze chęci i chcąc kupić konkretny materiał, nie mamy takiej możliwości - mógł dawno zostać wycofany ze sprzedaży, jego dalsza dystrybucja nie jest prowadzona lub został w naszym kraju ocenzurowany i niedopuszczony do dystrybucji. Przyczyn sięgnięcia do zasobów sieci P2P może być naprawdę wiele.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z torrentów i P2P możemy narobić sobie problemów, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego połączenia z Internetem i nie ukryjemy naszej aktywności w sieci. Jednym z najskuteczniejszych (a przy tym najprostszych) sposobów jest skorzystanie z VPN. W dalszej części tekstu opiszemy naszym zdaniem najlepszych dostawców usług VPN do torrentów:

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni
9.29
2
NordVPN
od 2.75$ miesięcznie
30 dni
9.1
3
CyberGhost
od 2.75$ miesięcznie
30 dni
9.29

Czym tak właściwie są torrenty?

Określenie „torrenty” pochodzi od nazwy protokołu, przy pomocy którego przesyłane są pliki w sieciach Peer-to-Peer - BitTorrent. Jest to protokół, w którym łącze jest dzielone pomiędzy wszystkie osoby, które w danym momencie pobierają konkretny plik. Za jego pośrednictwem dane pobierane są w niewielkich fragmentach, które następnie są dalej udostępniane pozostałym użytkownikom sieci P2P. Czyli mówiąc najprościej - jeżeli pobieramy coś przy pomocy protokołu BitTorrent, to automatycznie udostępniamy też innym już pobrane przez nas fragmenty danych. Stajemy się niejako serwerem, z którego pobierane są treści.

Z punktu widzenia dystrybucji zasobów cyfrowych jest to ogromna zaleta, gdyż powoduje znaczne odciążenie głównego serwera i jego łącza sieciowego. Samo działanie mechanizmu opiera się o pobranie pliku .torrent, który zawiera informacje na temat interesującej nas zawartości, adres trackera i umożliwia weryfikację danych. Tracker to specjalny serwer, który gromadzi i udostępnia informacje o innych użytkownikach pobierających i udostępniających treści w sieci P2P. Umożliwia ich wyszukiwanie i nawiązywanie połączenia.

Protokół BitTorrent nie jest stosowany tylko do nielegalnego pobierania treści. Stał się powszechnym sposobem dystrybucji oprogramowania na wolnych licencjach. Oprócz tego, wiele aktualizacji systemów operacyjnych (np. Microsoftu) czy instalatorów programów oraz gier komputerowych opiera swoje działanie o P2P. Jest to szczególnie przydatne w trakcie głośnych premier np. popularnych gier komputerowych, gdy jednego dnia wszyscy rzucają się do pobierania z sieci oczekiwanego tytułu. Zastosowanie protokołu BitTorrent sprawia, że łącza i serwery są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie. Duża popularność tego protokołu wśród osób łamiących prawa autorskiego sprawiła, że do P2P przylgnęła niechlubna łatka.

P2P i torrenty a polskie prawo

Rozważając prawne aspekty legalności torrentów w Polsce musimy wyróżnić dwie sytuacje:

 1. pobieranie programów komputerowych
 2. pobieranie ebooków, muzyki, filmów i seriali

gdyż dotyczą ich zupełnie odrębne przepisy i regulacje prawne.

1. Pobieranie programów komputerowych

Kwestię prawną pobierania oprogramowania reguluje Art. 278 Kodeksu Karnego:

Art. 278 KK

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Już samo wejście w posiadanie programu komputerowego bez jego zakupu, posiadania odpowiedniej licencji lub zgody producenta może wpędzić nas kłopoty. Ściąganie, udostępnianie i posiadanie oprogramowania bez licencji jest nielegalne w myśl polskiego prawa.

2. Dobra kultury - ebooki, muzyka, filmy i seriale

Te treści i ich legalność reguluje artykuł 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z tym przepisem, ściąganie „utworów” z Internetu nie jest przestępstwem, gdyż mieści w granicach „dozwolonego użytku osobistego”. Dlatego też pobieranie treści ze stron internetowych oraz streaming nie łamie polskich przepisów dotyczących prawa autorskiego. Dopiero udostępniając muzykę lub filmy zaczynamy łamać ustawę i popełniamy przestępstwo w myśl polskiego prawa. Jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie sieci P2P i torrentów opiera się o jednoczesne pobieranie i udostępnianie. Korzystając z nich automatycznie naruszamy przepisy, gdyż stajemy się „serwerem” z którego pobierane są treści i możemy za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Dotyczy to również popularnych usług streamingowych (jak np. Popcorn Time), które oparte są o protokół BitTorrent. Korzystając z nich możemy narazić się na kłopoty, gdyż odtwarzając film lub serial jednocześnie udostępniamy go innym. Strony z torrentami i ich wyszukiwarki najcześciej o tym nie informują. Jeśli więc odwiedzimy ulubiony serwis z torrentami, a w wyszukiwarce torrentów znajdziemy interesujący nas plik, to musimy pamiętać że od momentu rozpoczęcia pobierania zaczynamy go udostępniać i tym samym narażamy się na problemy.

Jak bezpiecznie ściągać z torrentów i P2P?

Często słyszy się o policji, która zabiera komputery osobom podejrzanym o nielegalne udostępnianie treści w sieci. Co jakiś czas media obiega informacja o kancelariach prawnych, które wysyłają listy z wezwaniami do zapłaty za rzekome naruszenia praw autorskich (tzw. copyright trolling).

Kancelarie prawne oraz wyspecjalizowane firmy działające na zlecenie twórców treści mogą w dość prosty sposób namierzyć osoby korzystające z torrentów. Jak? Sprowadza się to do monitoringu sieci P2P pod kątem określonych treści, a następnie identyfikacji adresów IP oraz czasów połączeń użytkowników, którzy uczestniczyli w ich wymianie. Później, we współpracy z policją oraz dostawcą internetu (który musi podać dane użytkownika, jeśli wystąpią o nie odpowiednie organy) ustalana jest tożsamość internauty naruszającego prawa autorskie.

Przed taką identyfikacją można się bronić korzystając z VPN. O tym jak działa i na czym polega ta usługa możesz przeczytać tutaj, gdzie wyjaśniamy co to jest VPN. W maksymalnym skrócie - jest to usługa, która pozwala na ukrycie naszego prawdziwego adresu IP w sieci oraz zaszyfrowanie całej komunikacji sieciowej - nikt nie dowie się co robimy w Internecie i nie będzie w stanie monitorować naszej aktywności.

Jaki VPN do torrentów jest najlepszy?

Skoro wiemy już, że VPN pozwala na skuteczną ochronę przez negatywnymi konsekwencjami korzystania z P2P, to przyszedł czas na przestawienie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Firm oferujących VPN jest na rynku naprawdę wiele. Nie wszystkie zezwalają na korzystanie z P2P. Do poniższego zestawienia najlepszych VPN do torrentów zakwalifikowaliśmy usługi które spełniały następujące założenia:

 • absolutny brak jakichkolwiek logów (czyli brak zapisywania naszej aktywności sieciowej, czasów połączenia czy wykorzystanego transferu)
 • dostępność protokółu OpenVPN (najbezpieczniejszy obecnie protokół VPN)
 • możliwość korzystania z sieci P2P
 • wbudowany w aplikację wyłącznik awaryjny - killswitch (zablokuje połączenie z Internetem na wypadek utraty połączenia z VPN, przez co nasz adres IP przypadkiem nie wycieknie)

1. NordVPN

NordVPN jest najwyżej ocenioną usługą w naszym rankingu VPN, nie powinno zatem dziwić, że znalazł się również na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najlepszy VPN do torrentów. Ten posiadający siedzibę w Panamie dostawca VPN posiada specjalne serwery do P2P. Oprócz tego - całkowity brak logów, ponad 4000 serwerów w 60 różnych krajach, możliwość korzystania z double VPN, płatności za pomocą Bitcoina i wiele więcej.

NordVPN logo NordVPN

od 2,75$ miesięcznie

 • najlepszy VPN do torrentów
 • specjalne serwery VPN do torrentów i P2P
 • brak jakichkolwiek logów
 • ponad 4000 serwerów 60 krajach
 • jednoczesne korzystanie na 6 urządzeniach
 • bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • świetna ochrona prywatności
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

2. ExpressVPN

ExpressVPN to obecnie jeden z najszybszych dostawców VPN na rynku. Dokładając do tego szeroki wybór serwerów w ponad 95 krajach, czyni to z tej usługi bardzo ciekawą propozycję dla osób szukających VPN do torrentów. Istnieje możliwość anonimowego zakupu usługi i płatności przy pomocy Bitcoina.

ExpressVPN logo ExpressVPN

od 6,67$ miesięcznie

 • korzystanie z torrentów i P2P
 • brak logów
 • serwery w ponad 95 krajach
 • rewelacyjna prędkość
 • korzystanie na 3 urządzeniach jednocześnie
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

3. IPVanish

IPVanish to kolejna propozycja dla osób zainteresowanych bezpiecznym korzystaniem z torrentów. Otrzymujemy usługę z całkowitym brakiem logów, z której możemy korzystać na 5 urządzeniach jednocześnie. IPVanish ma serwery w ponad 60 krajach, oferuje SOCKS5 proxy, wsparcie 24/7, płatność Bitcoinem i wiele innych funkcji.

IPVanish logo IPVanish

od 6,50$ miesięcznie

 • korzystanie z torrentów i P2P
 • brak jakichkolwiek logów
 • serwery w ponad 61 krajach
 • korzystanie na 5 urządzeniach jednocześnie
 • 7 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Podsumowanie

Jeśli ściągamy z torrentów i chcemy spać spokojnie - powinniśmy używać VPN. Za kilka dolarów miesięcznie zabezpieczymy się przed kłopotami, będziemy mogli chronić naszą prywatność i aktywność w sieci, ukrywać IP a przy tym znacząco podnieść ogólny poziom naszego cyber bezpieczeństwa.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Co to jest VPN? Jak działa?

Co to jest VPN? Jak działa?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie szyfrowane...

Polski VPN czyli najlepsze usługi VPN z polskim IP

Polski VPN czyli najlepsze usługi VPN z polskim IP

Popularność usług VPN w Polsce rośnie z roku na rok. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim - rosnącą świadomością społeczną co do...