Bezpieczne korzystanie z torrentów i P2P - przegląd najlepszych VPN

31.05.2017
Bezpieczne korzystanie z torrentów i P2P - przegląd najlepszych VPN

Z określeniem „torrenty” spotkał się prawdopodobnie każdy użytkownik Internetu. Popularność tej formy dzielenia się plikami systematycznie spada, jednak wciąż pewien odsetek internautów korzysta z tego sposobu pozyskiwania treści. Jest to temat, który wciąż budzi duże emocje. W tym artykule postaramy się przybliżyć tematykę torrentów i wyjaśnić jak wygląda ich obecna sytuacja prawna w Polsce. Pokażemy również, jak przy pomocy VPN można chronić swoją prywatność i bezpiecznie korzystać z P2P.

Nie pochwalamy piractwa i uważamy że w dobie amerykańskiego Netflixa, Spotify, iTunes, Steam’a i innych popularnych platform cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów, seriali i oprogramowania zjawisko to będzie coraz bardziej zanikać. Jednak czasami, mając nawet jak najlepsze chęci zakupu konkretnego materiału, nie mamy takiej możliwości - mógł zostać wycofany ze sprzedaży, jego dalsza dystrybucja nie jest prowadzona lub został w naszym kraju ocenzurowany i niedopuszczony do dystrybucji. Przyczyn sięgnięcia do zasobów sieci P2P może być wiele.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na bezpieczne korzystanie z torrentów i P2P jest łączenie się z Internetem za pośrednictwem VPN. W dalszej części tekstu opiszemy poniższych dostawców VPN do torrentów, którzy w naszej ocenie dostarczają najlepszą usługę dla osób zainteresowanych P2P:

  1. NordVPN
  2. IPVanish
  3. VPNArea
  4. Private Internet Access

Czym tak właściwie są torrenty?

Określenie „torrenty” pochodzi od nazwy protokołu, przy pomocy którego przesyłane są pliki w sieciach Peer-to-Peer - BitTorrent. Jest to protokół, w którym łącze jest dzielone pomiędzy wszystkimi osobami, które w danym momencie pobierają konkretny plik. Za jego pośrednictwem dane pobierane są w niewielkich fragmentach, które następnie są dalej udostępniane pozostałym użytkownikom. Czyli mówiąc najprościej - jeżeli pobieramy coś przy pomocy protokołu BitTorrent, to automatycznie udostępniamy innym już pobrane fragmenty danych. Stajemy się niejako serwerem, z którego pobierane są treści.

Z punktu widzenia dystrybucji zasobów cyfrowych jest to bardzo duża zaleta, gdyż powoduje znaczne odciążenie serwera i jego łącza sieciowego. Samo działanie tego mechanizmu opiera się o pobranie pliku .torrent, który zawiera informacje na temat interesującej nas zawartości, adres trackera i umożliwia weryfikację danych. Tracker to specjalny serwer, który gromadzi i udostępnia informacje o innych użytkownikach pobierających i udostępniających interesującą nas zawartość.

Protokół BitTorrent nie jest stosowany tylko przez piratów. Stał się powszechnym sposobem dystrybucji oprogramowania na wolnych licencjach. Oprócz tego, wiele aktualizacji systemów (np. Microsoftu) czy instalatorów programów lub gier komputerowych opiera się o działanie P2P. Jest to szczególnie przydatne w trakcie głośnych premier np. popularnych gier komputerowych, gdy jednego dnia wszyscy rzucają się do pobierania z sieci oczekiwanego tytułu. Zastosowanie protokołu BitTorrent sprawia, że łącza i serwery są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie. Niestety duża popularność tego protokołu wśród osób łamiących prawa autorskiego sprawiła, że do P2P przylgnęła niechlubna łatka.

P2P i torrenty a polskie prawo

Rozważając prawne aspekty legalności torrentów w Polsce musimy wyróżnić dwie sytuacje:

  1. pobieranie programów komputerowych
  2. pobieranie ebooków, muzyki, filmów i seriali

gdyż dotyczą ich zupełnie odrębne przepisy i regulacje prawne.

1. Pobieranie programów komputerowych

Kwestię prawną pobierania oprogramowania reguluje Art. 278 Kodeksu Karnego:

Art. 278 KK

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Już samo wejście w posiadanie programu komputerowego bez jego zakupu, posiadania odpowiedniej licencji lub zgody producenta może wpędzić nas kłopoty. Ściąganie, udostępnianie i posiadanie jest nielegalne.

2. Dobra kultury - ebooki, muzyka, filmy i seriale

Te treści i ich legalność jest regulowana przez artykuł 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z tym przepisem, ściąganie „utworów” z Internetu nie jest przestępstwem, gdyż mieści w granicach „dozwolonego użytku osobistego”. Dlatego też pobieranie treści ze stron czy też streaming nie łamie polskich przepisów dotyczących prawa autorskiego. Dopiero udostępniając muzykę lub filmy zaczynamy łamać ustawę i popełniamy przestępstwo. Jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie sieci P2P i torrentów opiera się o jednoczesne pobieranie i udostępnianie. Korzystając z nich automatycznie naruszamy przepisy, gdyż stajemy się „serwerem” z którego pobierane są treści i możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Dotyczy to również popularnych usług streamingowych (jak np. Popcorn Time), które oparte są o protokół BitTorrent. Korzystając z nich możemy narazić się na kłopoty, gdyż odtwarzając film lub serial jednocześnie udostępniamy go innym. Strony z torrentami i ich wyszukiwarki najcześciej o tym nie informują.

Jak bezpiecznie korzystać z torrentów i P2P?

Często słyszy się o policji, która zabiera komputery osobom podejrzanym o nielegalne udostępnianie treści w sieci. Ostatnio media obiegła informacja o kancelariach prawnych, które wysyłają listy z wezwaniami do zapłaty za rzekome naruszenia praw autorskich (tzw. copyright trolling).

Kancelarie prawne oraz wyspecjalizowane firmy działające na zlecenie twórców treści mogą w dość prosty sposób namierzyć osoby korzystające z torrentów. Sprowadza się to do monitoringu sieci P2P pod kątem konkretnych treści, a następnie identyfikacji adresów IP oraz czasów połączeń użytkowników, którzy uczestniczą w ich wymianie. Następnie we współpracy z policją oraz dostawcą internetu (który musi podać dane, jeśli wystąpią o nie odpowiednie organy) ustalana jest tożsamość internauty naruszających prawa autorskie.

Takiej identyfikacji można zaradzić korzystając z VPN. O tym jak działa i na czym polega ta usługa możesz przeczytać tutaj. W maksymalnym skrócie, VPN pozwala na ukrycie w sieci naszego prawdziwego adresu IP oraz zaszyfrowanie całej komunikacji - nikt nie dowie się co robimy w Internecie i nie będzie w stanie monitorować naszej aktywności.

Jaki VPN do torrentów jest najlepszy?

Skoro wiemy już, że VPN pozwala na skuteczną ochronę przez negatywnymi konsekwencjami korzystania z P2P, to przyszedł czas na przestawienie dostępnych na rynku rozwiązań. Firm oferujących VPN jest na rynku naprawdę wiele. Nie wszystkie zezwalają na korzystanie z P2P. Do poniższego zestawienia najlepszych VPN do torrentów zakwalifikowaliśmy usługi które spełniały następujące założenia:

  • absolutny brak jakichkolwiek logów
  • protokół OpenVPN
  • możliwość korzystania z sieci P2P
  • wbudowany w aplikację wyłącznik awaryjny - killswitch

1. NordVPN - od 3,29$ miesięcznie

NordVPN jest najwyżej ocenioną usługą w naszym rankingu VPN, nie powinno zatem dziwić, że znalazł się również na pierwszym miejscu jeśli chodzi o VPN do torrentów. Ten posiadający siedzibę w Panamie dostawca posiada dedykowane serwery do P2P, przez które możemy się łączyć jeśli chcemy korzystać z P2P. Oprócz tego - całkowity brak logów, serwery w 55 krajach, możliwość korzystania z double VPN, Smart Play do streamingu (np. amerykańskiego Netflixa), możliwość płatności za pomocą Bitcoina i wiele więcej.

Obecnie wykupując w promocji NordVPN na dwa lata, za usługę zapłacimy 79$, co da 3,29$ za miesiąc. Do wyboru jest również abonament miesięczny, półroczny i roczny. Jeżeli będziemy niezadowoleni z usługi to możemy skorzystać z 30 dniowego okresu na zwrot pieniędzy od momentu kupna.

Usługę można wykupić na stronie NordVPN.

2. IPVanish - od 6,49$ miesięcznie

IPVanish to kolejny z najlepszych VPN-ów, którym powinny zainteresować się osoby korzystające z P2P. Otrzymujemy usługę z całkowitym brakiem logów, z której możemy korzystać na 5 urządzeniach jednocześnie. IPVanish ma serwery w ponad 60 krajach, oferuje dodatkowo SOCKS5 proxy i wsparcie 24/7.

Cena usługi zaczyna się już od 6,5$ miesięcznie przy wyborze planu rocznego. Mamy również możliwość skorzystania z 7-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Możliwa jest również płatność przy pomocy Bitcoina.

Usługę można wykupić na stronie IPVanish.

3. VPNArea - od 4,91$ miesięcznie

VPNArea ma siedzibę w Bułgarii. Ten europejski dostawca VPN posiada w chwili obecnej serwery w 68 krajach, z którymi możemy się jednocześnie łączyć za pomocą 6 urządzeń. Aplikacje do nawiązywania połączenia, które otrzymujemy od VPNArea mają wbudowane mechanizmy chroniące przed wyciekami DNS i IP. Jak pozostałe opisane tutaj usługi, nie przechowuje jakichkolwiek logów na temat aktywności użytkowników.

Ceny usługi zaczynają się od 4,91$ przy wyborze planu rocznego. Obowiązuje 7-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy. Możliwa jest płatność przy pomocy Bitcoina.

Usługę można wykupić na stronie VPNArea.

4. Private Internet Access - od 3,33$ miesięcznie

Tuż za podium znajduje się Private Internet Access, VPN który cenowo wypada najlepiej na tle konkurencji. Jest to kolejny świetny VPN dla osób, które poszukują tego typu usługi do torrentów. Za plan roczny zapłacimy 39,95$ co da 3,33$ za miesiąc korzystania z usługi. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenia miesięczne, to za usługę zapłacimy 6,95$, co jest możliwe również przy pomocy Bitcoina. Mamy również 7-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. W ramach konta otrzymamy dostęp do SOCKS5 proxy.

Minusy - tylko 25 krajów do wyboru i brak serwera w Polsce.

Usługę można wykupić na stronie Private Internet Access.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Co to jest VPN?

Co to jest VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to szyfrowany tunel, przez który przechodzi cały ruch ...

Tani VPN czyli jaki? Przegląd najtańszych VPN-ów

Tani VPN czyli jaki? Przegląd najtańszych VPN-ów

Dla wielu osób kluczowym kryterium przy wyborze VPN-a jest cena. To właśnie od kwoty, jaką trzeba będzie wydać na usługę będzie zależna ostateczna ...

Komentarze

Oferta specjalna