8 zasad – bezpieczne korzystanie z publicznych Wi-Fi

Wakacje trwają w pełni, a Ty często podróżujesz i zwiedzasz ciekawe miejsca. Towarzyszy Ci laptop, tablet lub smartfon – w XXI wieku mało kto rusza się gdziekolwiek bez chociaż jednego z tych urządzeń. A wraz z nimi pojawia się potrzeba skorzystania z Internetu, który jest obecnie powszechnie dostępny. Publiczne Wi-Fi znajdziemy w hotelach, restauracjach, sklepach, barach oraz wielu innych miejscach, do których mogą ponieść nas nogi. Jednak, o czym nie każdy może wiedzieć, korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nie jest bezpieczne, jeżeli wcześniej odpowiednio się do tego nie przygotujemy.

Łącząc się z publiczną siecią Wi-Fi narażamy się na niebezpieczeństwo, że dane które przesyłamy zostaną podsłuchane, a nasze hasła oraz dane do logowania zostaną przejęte przez przestępców i następnie wykorzystane w złych celach. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa publicznych sieci WiFI i uchronić się przed cyberprzestępcami.

1. Nie łącz się automatycznie z siecią Wi-Fi

Większość smartfonów i laptopów jest tak skonfigurowana, że automatycznie łączy się z sieciami Wi-Fi. Wracając z pracy do domu, nasze urządzenie automatycznie połączy się z domową sieci bez naszej ingerencji. To wygodna dla użytkownika funkcja, może niestety zostać wykorzystana przez przestępców do swoich celów. Mogą oni mianowicie uruchomić otwartą sieć Wi-Fi, nad którą będą posiadali pełną kontrolę i będzie ona identyfikowała się publicznie jako popularne nazwy, nadawane przez użytkowników lub firmy swoim sieciom – np. „dom”, „biuro”. Nasze urządzenie połączy się z taką siecią, dając tym samym cyberprzestępcom pełne pole do popisu.

Nasza rada: W swoim urządzeniu (smartfonie, tablecie, laptopie) wyłącz automatyczne łączenie się z sieciami Wi-Fi.

2. Weryfikuj nazwę sieci

Jeżeli znajdziesz się np. w restauracji lub hotelu, który udostępnia sieć Wi-Fi, zapytaj obsługę o jej nazwę. Dzięki temu będziesz mieć większą pewność, że łączysz się z dobrą siecią, która faktycznie należy do udostępniającej ją firmy.

Nasza rada: Upewnij się co do nazwy sieci udostępnianej w danym lokalu

3. Wyłącz udostępnianie

Wiele urządzeń, a zwłaszcza laptopy ma opcję udostępniania plików i drukarek dla innych komputerów w sieci. Tym samym pliki (muzyka, filmy, programy, dokumenty), które udostępniliśmy w sieci, mogą stać się dostępne dla osób niepowołanych. System Windows zazwyczaj pyta użytkownika czy sieć, z którą się łączy jest publiczna czy też domowa lub firmowa. Te ostatnie traktuje jako zaufane i na podstawie tego odpowiednio wyłącza lub włącza udostępnianie zasobów w sieci. Jednak błędne oznaczenie sieci lub nasza nieuwaga mogą sprawić, że dane udostępniane tylko wąskiemu gronu odbiorców staną się publicznie dostępne.

Nasza rada: Wyłącz udostępnianie plików i drukarek

4. Korzystaj z SSL

W każdej sytuacji w której tylko możesz, a zwłaszcza podczas logowania się oraz przesyłania poufnych danych na stronach internetowych, korzystaj z SSL (zielona kłódka i https w adresie strony). Dzięki temu dane przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem, a stroną internetową będą szyfrowane i dostęp do nich nie będzie możliwy dla osób postronnych. Większość serwisów internetowych umożliwia obecnie korzystanie z bezpiecznego połączenia. Możesz również skorzystać z wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek – HTTPS Everywhere, która domyślnie będzie przekierowywać Cię na bezpieczne wersje stron.

Nasza rada: Korzystaj z SSL gdzie to tylko możliwe

5. Korzystaj z VPN

Używanie VPN to jedno z tych rozwiązań, które może w największym stopniu zabezpieczyć nas przed zagrożeniami, które wiążą się z korzystaniem z publicznych Wi-Fi. Jest to spowodowane prostym faktem – łącząc się z Internetem za pośrednictwem VPN, korzystamy z bezpiecznego tunelu, do którego nikt oprócz nas nie ma dostępu. Nawet jeżeli podłączymy się do sieci stworzonej przez cyberprzestępcę lub sieć publiczna, z której korzystamy będzie podsłuchiwana, VPN ochroni nas przed dostępem niepowołanych osób do przesyłanych danych.

Osoba z zewnątrz, która będzie próbowała podejrzeć nasze połączenie z siecią zobaczy jedynie ciąg zaszyfrowanych danych, których w żaden sposób nie będzie w stanie wykorzystać. Aby zacząć korzystać z VPN do wyboru mamy komercyjne rozwiązania, co jest najlepszym rozwiązaniem dla przeciętnego użytkownika lub skonfigurować i postawić VPN na własnym serwerze, co jednak wymaga nieco wiedzy technicznej. Roczny koszt abonamentów w przypadku większości najlepszych dostawców VPN oferujących płatne rozwiązania zaczyna się już od 150 zł rocznie, co przy oferowanym poziomie bezpieczeństwa nie jest wygórowaną kwotą.

Możesz skorzystać z naszego rankingu VPN, aby znaleźć dla siebie idealny VPN.

Nasza rada: Zainwestuj w VPN i zacznij z niego korzystać

6. Używaj bezpiecznych haseł

Niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa podczas korzystania z zasobów sieciowych (nie tylko przy łączeniu się przez publiczne Wi-Fi, ale na co dzień) jest odpowiednie używanie i stosowanie bezpiecznych haseł. Na ich temat zostało już wiele powiedziane i napisane, ale nasz artykuł byłby niekompletny bez chociażby wzmianki o zasadach tworzenia bezpiecznych haseł. Pamiętajmy zatem o:

  • nieużywaniu tego samego hasła w różnych serwisach
  • umieszczaniu w haśle cyfr, wielkich liter i znaków specjalnych
  • tworzeniu haseł, które będziemy w stanie zapamiętać np. „tanczacyTango40%slon”
  • niezapisywaniu haseł na żółtych karteczkach, przyklejonych później do monitora

Nawet jeżeli nasze hasło do danego serwisu zostanie wykradzione, to włamywacz nie będzie w stanie wykorzystać go do zalogowania się na inne nasze usługi.

Nasza rada: Twórz i korzystaj z bezpiecznych haseł

7. Używaj podwójnego uwierzytelniania

Stało się. Przez naszą nieuwagę cyberprzestępcy zdobyli nasz login oraz hasło. Zacierają ręce i próbują zalogować się do popularnego serwisu społecznościowego. Wpisują e-mail, hasło, klikają zaloguj… i zostają poproszeni o podanie kodu, który został przysłany SMSem na nasz numer telefonu. Przeklinając pod nosem biorą się za kolejny zdobyty login i hasło – może ich właściciel nie ma włączonego podwójnego uwierzytelniania i będą mogli skorzystać z jego danych.

Obecnie większość największych serwisów internetowych (w szczególności te, które zawierają poufne dane), daje swoim użytkownikom możliwość korzystania z podwójnego uwierzytelniania. Oprócz standardowego loginu oraz hasła, wymagane jest również wpisanie jednorazowego kodu, który najczęściej przysyłany jest na telefon komórkowy. Dzięki temu nawet jeżeli ktoś zdobędzie nasze dane do logowania, to bez dostępu do naszego telefonu nie będzie w stanie z nich skorzystać.

Nasza rada: Włącz i korzystaj z podwójnego uwierzytelniania

8. Korzystaj z firewalla i antywirusa

Doradzanie korzystanie z firewalla (zapory) oraz antywirusa nie jest niczym nowym, ale niektórzy użytkownicy wciąż o tym zapominają. Mimo, że systemy operacyjne stają się coraz bezpieczniejsze oraz mniej podatne na ataki, to wciąż istnieje ryzyko, że nasze urządzenie może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych, niektóre z nich są darmowe i pozwalają na zabezpieczenie się bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podobnie ma się sprawa z firewallami. Zapory są często wbudowane w system operacyjny i zazwyczaj domyślnie włączone. Jednak zawsze warto upewnić się, że nie zostały przypadkiem wyłączone i chronią nas przed niebezpieczeństwem czającym się w sieci.

Nasza rada: Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – zacznij korzystać z firewalla i antywirusa