Usunięcie VPN z chińskiego App Store

Kacper Zieliński 04.08.2017
Usunięcie VPN z chińskiego App Store

W ostatnich dniach Internet obiegła wiadomość, że Apple zablokowało w chińskim App Store dostęp do wszystkich umożliwiających korzystanie z VPN.

Apple w informacji rozesłanej do twórców aplikacji poinformowało, że aplikacje umożliwiające łączenie się z Internetem za pomocą VPN są w Chinach nielegalne i w związku z tym muszą być wycofane z App Store. O sprawie poinformował dostawca VPN ExpressVPN przedstawiając fragment wiadomości, którą otrzymał od Apple.

Do tej pory VPN był najskuteczniejszym sposobem na omijanie chińskiej cenzury Internetu, jednak jak informowaliśmy niedawno, chińskie władze rozpoczęły intensywną walkę z tą usługą, chcąc ją całkowicie zablokować. Działanie Apple spotkało się z ogromną krytyką użytkowników sieci.

Na ostatniej konferencji dziennikarze zapytali Tim’a Cooka o komentarz do sprawy. Stwierdził, że Apple musi przestrzegać prawa kraju, w którym operuje. Zablokowane VPN-y nie posiadały odpowiedniej licencji przyznawanej przez chińskie władze i w związku z tym musiały zostać usunięte z chińskiego App Store.

Na zarzut, że w przypadku żądania FBI o stworzenie możliwości dostępu do telefonu terrorysty z San Bernandino, Apple się sprzeciwiło, odpowiedział że wtedy firma działała zgodnie z amerykańskim prawem.

Czytaj również:

Udostępnij ten tekst:

Wykop