Pierwszy krok w stronę zniszczenia wolnego Internetu w UE. Nowe ACTA coraz bliżej?

Kacper Zieliński 21.06.2018
Pierwszy krok w stronę zniszczenia wolnego Internetu w UE. Nowe ACTA coraz bliżej?

Wczoraj - 20 czerwca - odbyło się głosowanie Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego JURI, o którym można powiedzieć, że było pierwszym krokiem w stronę końca Internetu jaki znamy w Europie. Przegłosowane zostały poprawki zagrażające wolności słowa, swobodnemu przepływowi informacji oraz rozwoju innowacji w zakresie przetwarzania informacji.

Nowe przepisy wprowadzają dwie regulacje, które budzą najwięcej kontrowersji:

  • art. 11 czyli tzw. podatek od linków
  • art. 13 czyli automatyczne filtrowanie treści

Z zagrożeniami dla wolnego Internetu jakie niosą proponowane przepisy można zapoznać się w na stronie Fundacji Centrum Cyfrowe.

Kolejne starcie o wolny Internet będzie miało miejsce 4 lipca, kiedy to nad proponowanymi zmianami będą głosować wszyscy europosłowie w Parlamencie Europejskim.

Niestety w tej sprawie większość dużych mediów i serwisów internetowych milczy na ten temat. Jeżeli natomiast przekazuje jakieś informacje na ten temat, to w taki sposób, aby przedstawić proponowane regulacje w jak najlepszym świetle, nie wspominając o tym że doprowadzi to do cenzury Internetu. Nie ma się co dziwić, większość z nich należy do koncernów mediowych lobbujących za wprowadzeniem nowych przepisów. Tutaj można przeczytać nieco więcej o tym komu zależy na zmianach. Za regulacjami w głównej mierze lobbują niemieckie koncerny mediowe (m.in. Axel Springer).

Polski europoseł za cenzurą Internetu

Z Polski na specjalne wyróżnienie zasługuje europoseł Tadeusz Zwiefka z PO, który głosował zarówno za art. 11 jak i art. 13. Mamy nadzieję, że przy kolejnych wyborach do PE, wyborcy mu za to podziękują i już nigdy nie będzie reprezentował Polski w PE. 

Pełną listę osób, które głosowały za cenzurą można znaleźć na stronie Julii Redy https://juliareda.eu/2018/06/not-giving-up/. Niestety, osoby oderwane od rzeczywistości i mające zerowe pojęcie o nowych technologiach i o tym jak funkcjonuje globalna sieć, mają dziś możliwość zniszczenia Internetu z jakiego na co dzień korzystamy.

Lidia Geringer de Oedenberg przeciw cenzurze

Na uznanie zasługuje natomiast polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, która jest za wolnym Internetem i głosowała przeciwko art. 11 jak i art. 13.

Czytaj również:

Udostępnij ten tekst:

Wykop