Onavo Protect czyli VPN od Facebooka – co wiemy?

Onavo Protect

VPN od Facebooka – to brzmi jak ponury żart. Jednak taka informacja w ostatnich dniach obiegła światowe serwisy internetowe zajmujące się technologiami. W aplikacji Facebooka pojawiła się opcja włączenia „ochrony”. Co to jest, jak to działa i jakie zagrożenia niesie dla użytkowników?

Jeśli Twoja prywatność i dane są dla Ciebie ważne – nie używaj aplikacji Onavo. Dlaczego? Wyjaśniamy to w tym tekście.

Jako pierwszy informację o nowej funkcji w mobilnej wersji Facebooka podał serwis TechCrunch. W aplikacji mobilnej Facebooka na iOS pojawił się bowiem nowy przycisk o tajemniczej nazwie „Protect”. Po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do App Store, z którego możemy za darmo pobrać aplikacje Onavo Protect – VPN Security. Jest ona opisywana jako aplikacja, która pełni funkcję VPN, pomoże nam zmniejszyć zużycie danych mobilnych, będzie nas chronić w Internecie i ostrzegać przed niebezpiecznymi stronami. Jednak w praktyce, jest to aplikacja która służy do szpiegowania użytkowników przez Facebooka. W jaki sposób?

facebook onavo protect

Onavo to firma analityczna z Izraela, która w 2013 roku została przejęta przez Facebooka. Od początku swego istnienia oferowała darmowy VPN, za który użytkownicy płacili swoją prywatnością. Zanim kupił ją Facebook, dane na temat aktywności sieciowej były sprzedawane firmom zajmującym się marketingiem internetowym i analizą danych.

Usługa Facebooka rzeczywiście jest darmowa i faktycznie szyfruje dane. Zapewniając przy tym Facebookowi dostęp do danych na temat całej aktywności sieciowej użytkowników, którzy z niej korzystają.

Jak możemy przeczytać w serwisie Techcrunch, Onavo jest obecnie zainstalowana na 33 milionach urządzeń mobilnych, z czego ponad 60% to Android. Z tego może wynikać umieszczenie jej w mobilnej aplikacji Facebooka na iOS – aby pozyskać więcej użytkowników iPhonów. Taka liczba użytkowników to ogromna ilość danych, dzięki którym Facebook może dokładnie analizować trendy i zmiany w sieci.

Normalnie Facebook wie o nas tyle, ile danych na nasz temat uda mu się pozyskać przy pomocy aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Nie wie przy tym zbyt wiele na temat naszej pozostałej aktywności sieciowej. Dzięki Onavo właśnie tego się dowiaduje. A taka wiedza jest bardzo cenna.

Dzięki Onavo, Facebook ma możliwość monitorowania aktywności swoich użytkowników poza aplikacją Facebooka. Może wyłapywać nowe trendy, odkrywać które aplikacje mobilne zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, a jakie tracą zainteresowanie użytkowników. Może analizować, na jakie czynności Internauci poświęcają najwięcej czasu, w jakich godzinach i jakich miejscach. Dostaje wiedzę jakie strony odwiedzają użytkownicy, co na nich robią i ile czasu tam spędzają. Facebook może monitorować również swoją konkurencję, jak np. Snapchata. Onavo to oprogramowanie spyware (szpiegujące), za którym nie stoją hakerzy, a wielka korporacja.

onavo appstore

Jakie informacje gromadzi Onavo? Wystarczy zajrzeć do polityki prywatności dostępnej na stronie Onavo. Znajdziemy tam informacje, że gromadzone są:

  • informacje pozwalające na identyfikację użytkownika, takie jak imię i nazwisko, e-mail i telefon
  • dokładne dane o urządzeniu, na którym zainstalowana jest aplikacja
  • dane na temat lokalizacji z GPS lub innych metod określania położenia
  • informacje o aplikacjach mobilnych używanych na naszym urządzeniu i wykorzystanej przez nie ilości danych
  • informacje o odwiedzanych przez nas stronach internetowych i wykorzystanej na to ilości danych
  • informacje z naszego urządzenia dotyczące adresów stron oraz zawartości formularzy
  • i najlepsze, cytujemy: We may receive the content of your communications and other mobile data transactions when your mobile data is transferred through our server. czyli cała nasza komunikacja podczas używania aplikacji Onavo, może być przez nich podsłuchiwana

Brzmi przerażająco, prawda? Jeżeli Ty lub Twoi bliscy mają na swoim urządzeniu aplikację Onavo Protect i zależy im na prywatności to im szybciej ją usuniesz, tym lepiej.

Jeżeli interesuje Cię temat VPN i chcesz przy jego pomocy zabezpieczyć się podczas korzystania z sieci, to tutaj przeczytasz co to jest VPN, a tutaj opisujemy jaki VPN warto wybrać. Istnieje wiele solidnych firm, oferujących VPN który faktycznie chroni prywatność i pozwala na bezpieczny dostęp do sieci oraz omijanie cenzury i blokad. Ale za jakość się płaci. Jeśli coś jest za darmo, to najczęściej produktem jesteś Ty lub Twoje dane.