Kolejne próby cenzury sieci - tym razem Uber i dopalacze

23.03.2018

Jak donosi Fundacja Panoptykon, wraca pomysł na stworzenie kolejnych rejestrów blokowanych stron. Po ustawie hazardowej, na celowniku władz znalazły się ty razem firmy pośredniczące w przewozie osób (co ma uderzyć głównie w Ubera) oraz serwisy umożliwiające zakup dopalaczy przez Internet. W informacji opublikowanej na stronie Fundacji możemy przeczytać, że miałyby powstać dwa nowe, niezależne od siebie rejestry. 

Pierwszy z nich ma dotyczyć przewozu osób i zawierać oprócz stron internetowych (domen) także "aplikacje mobilne, programy komputerowe, systemy teleinformatyczne i inne przekazy informacji wykorzystywane, do pośrednictwa przy przewozie osób niezgodnie z ustawą". O ile w przypadku blokowania domen ma to być rozwiązane w sposób jaki ma miejsce przy ustawie hazardowej, to zastanawia jak ustawodawca wyobraża sobie blokowanie aplikacji mobilnych oraz programów komputerowych.

Rejestr stron zakazanych dotyczący dopalaczy to natomiast pomysł Ministerstwa Zdrowia. Jego założenia są podobne jak w ustawie hazardowej. Ma powstać centralny, ogólnopolski rejestr domen, które dostawcy internetu mają blokować i uniemożliwiać do nich dostęp.

Udostępnij ten tekst:

Wykop

Popularne artykuły

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN
05.03.2017

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany ...

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?
08.02.2017

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?

Pomimo możliwości swobodnego podróżowania i przemieszczania się po całym świecie, wielu Polaków natrafi na problem, gdy będą chcieli oglądać polską...