Facebook płaci za instalację szpiegującego VPN

02.02.2019

Internet obiegła niedawno kolejna afera związana z Facebookiem i jego podejściem do prywatności Internautów. Okazało się, że Facebook płaci użytkownikom za instalowanie specjalnej aplikacji, która działa tak jak VPN i umożliwia praktycznie całkowite szpiegowanie ich aktywności w sieci.

Sprawę odkrył i opisał Josh Constine w serwisie Techcrunch.

Facebook płacił ludziom za instalacje aplikacji VPN Facebook Research, która działała na podobnej zasadzie jak Onavo Protect, który opisywaliśmy jakiś czas temu. Firma korzystała z tego rozwiązania, aby gromadzić dane na temat zwyczajów i zachowania użytkowników w sieci. W oparciu o tego rodzaju dane Facebook mógł analizować i przewidywać trendy zachodzące w sieci i tworzyć zaawansowane profile użytkowników sieci.

W przypadku Facebook Research, serwis płacił użytkownikom w wieku od 13 do 35 lat20$ miesięcznie za instalację aplikacji. Oprócz miesięcznych płatności za włączoną aplikację, Facebook płacił również za dostarczenie mu zrzutów ekranu np. z historią zakupów na koncie w Amazon. Wewnątrz Facebooka cały ten projekt nazywał się Facebook Atlas. Aby zamaskować swoje zaangażowanie w całą akcję, Facebook korzystał z usług serwisów Applause, BetaBound i uTest.

Potencjalni użytkownicy widzieli reklamy zachęcające do wzięcia udziału w programie m.in. na Instagramie i Snapchacie. Reklamy były kierowane do osób w dużej mierze do osób w wieku od 13 do 17 lat. Jest to bardzo interesująca Facebooka grupa użytkowników, gdyż młodzi ludzie nie korzystają lub w dużej mierze odwracają się do Facebooka. Śledząc ich zachowania firma chce przewidywać trendy i nie zostać w tyle.

Po ujawnieniu tego Apple zablokował aplikację i deaktywował Facebookowi certyfikat Enterprise Developer Program, który umożliwiał instalację aplikacji spoza App Store, z pominięciem oficjalnych zasad i wytycznych Apple.

Udostępnij ten tekst:

Wykop

Popularne artykuły

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN
05.03.2017

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany ...

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?
08.02.2017

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?

Pomimo możliwości swobodnego podróżowania i przemieszczania się po całym świecie, wielu Polaków natrafi na problem, gdy będą chcieli oglądać polską...